O nás

Historie skupiny Natural sahá až do přelomu 70. a 80.let. Tehdy hrávala zejména na tancovačkách. Začátkem osmdesátých let se v repertoáru začaly objevovat vlastní písně, s nimiž kapela úspěšně startovala na mnohých festivalech. V roce 1984 se Natural po několika personálních změnách ustálil do čtveřice (Petr Kadlček, Daniel Andel, Jiří a Roman Hronovi). Začala se odvíjet nejslavnější éra Naturalu. Velkou zásluhu na tom měla hitovka Já na to mám, která sklízela obrovský úspěch na koncertech, v hitparádách, v televizích, v rádiích i na deskách, kterých se tehdy celkem prodalo zhruba čtvrt milionu.

V 90.letech si dal Natural pauzu. K obnovení kapely se koncem devadesátých let sešli už jen dva bývalí členové (Kadlček, Andel) a jejich vrstevník, basák Petr Balcárek. Kapelu omladil bubeník Jakub Donáth. V této sestavě natočil Natural u Sony Music "připomínkové" CD , které částečně vycházelo ze "starého" repertoáru, doplněného několika novinkami.

Personální změny se následně děly jen na postu basáka. S angličanem Davem Mendezem natočil Natural v roce 2006 Demo CD a několik samostatných singlů. V roce 2008 přichází další změna u basy. Tentokrát je to posila ze Slovenska – Jozef Zeleňák, který hraje v kapele dodnes.

Natural pomalu a jistě přidělává nové písničky a má v úmyslu čas od času některou natočit. Hlavně ale jezdí po koncertech, festivalech, městských či pivních slavnostech apod., kam se se svým pohodovým poprockem velmi dobře hodí. Po uplynutí třiceti let od vydání svého prvního singlu Já na to mám (1984) vydala kapela v roce 2014 opět vinylovou EP desku s názvem "Třetí od konce", na které je šest nových písniček. V letech 2017 a 2018 je stejně, jako před patnácti lety, použita píseň Já na to mám v obří reklamní kampani firmy Škoda Auto, což tento popěvek zarylo ještě více do všeobecného povědomí.

Obsazení
Petr Kadlček
kytara, perkuse, zpěv

Zakladatel kapely EMISE. V podstatě celý život se živil hudbou. Vedle bigbítu např. napsal hudbu k divadelní hře nebo jezdil po Evropě s rodinnou pouliční kapelou. Jako člen starého Naturalu oslovil Daniela Andela, s nímž vytvořil základ pro kapelu novou. Ač v současné době hraje na kytaru, v letech 76-90 působil v mnoha kapelách jako bubeník. V letech 2008-2011 hrál v Tangu Miroslava Imricha. V posledních letech se hodně věnuje samostatným akustickým koncertům, hraje příležitostně v kapele Petry Hapkové i jinde. Provozuje vlastní kytarovou školu, ve které také sám vyučuje.


Daniel Andel
klávesy, zpěv

S hraním začal ve studentských kapelách a jako devatenáctiletý se stal členem chomutovské skupiny SEPTET CV. S Petrem Kadlčkem hrál ve skupině Emise a po jejím rozpadu také v původním Naturalu. V roce 1990 zakládá úspěšný hudební časopis a o 10 let později, opět s Petrem Kadlčkem, obnovuje činnost kapely.


Jozef Zeleňák
basa

Začal hrát na basu ve 14ti letech a téměř okamžitě koncertovat. Na Slovensku hrál v kapele HLAVA66. V roce 2002 odjel do Barcelony, kde působil ve skupině ORGANICA a také hostoval v místní MY OWN GRAVITY. Kromě Naturalu hraje ještě v kapelách DIVNÁ PÁRTY a PEKELNÉ KONE.


Jakub Donáth
bicí

O bubny se zajímal už v ranném věku, ale aktivě začal hrát až 15ti letech. Založil studentskou kapelu PARNÍK, ze které se pak zformovali folk-rockoví JAKO ZÁZRAKEM. Vedle Naturalu působil v kapele Petra Poláčka BAD NAME nebo v Travis O´Neill and His Cardinal Sins. Hraje na bicí Sonor, činely Sabian, Zildjian, Anatolian, paličkami VicFirth.